دستگاههای حضور و غیاب به دستگاههایی اطلاق می شود که با استفاده از مکانیزم هایی نظیر کارت ورود و خروج، تشخیص اثرانگشت، تشخیص چهره ، تشخیص قرنیه و…قادر به کنترل تردد افراد در مجموعه و یا سازمانها می شود این دستگاهها علاوه بر سخت افزار حضور و غیاب دارای نرم افزارهای مرتبط با تردد پرسنل از جمله نرم افزار حضور وغیاب، نرم افزار صدور ژتون، نرم افزار پارکینگ برای تردد خودرویی و نرم افزار دستگاههای اعتباری اعم از گیت های باشگاهی یا مترویی می باشد.

  • دستگاه تشخیص چهره

دستگاههای تشخیص چهره با دارا بودن دوربین های مادون قرمز برای مکانهای کم نور و یا نور نامناسب، نمونه ای از چهره فرد را ذخیره کرده و تردد را با انطباق نمونه برداشته شده با ویژگیهای چهره فرد، ثبت و کنترل می نماید. این دستگاهها قابلیت ذخیره 3000 نمونه از چهره افراد را داشته و در کمتر از یک ثانیه تردد را ثبت می نماید.این دستگاهها با دارا بودن سیستم عامل لینوکس و وب سرویس داخلی، امکان ارسال نمونه ها به دستگاههای دیگر را دارا بوده و هم به صورت مجزا و یا ترکیبی از کارتهای بدون تماس و اثر انگشت قابل استفاده می باشد.

  • دستگاه اثر انگشت و کارت بدون تماس

دستگاههای اثر انگشت با استفاده از سنسورهای اثر انگشت، طرح انگشت افراد را نمونه برداری کرده و تردد را بوسیله انطباق نمونه های گرفته شده با خطوط انگشت افراد امکان پذیر می سازد. دستگاههای ارائه شده توسط آلتین سیستم کاملا دارای امنیت بالا می باشد. سنسورهای استفاده شده در این دستگاهها ضد خش بوده و امکان هیچگونه تقلب و دستکاری  به افراد مخرب را نمی دهند

کارتهای بدون تماس مورد استفاده در دستگاهها با استفاده از مکانیزم RFID اطلاعات ثبت شده در کارتهای مربوط به هر شخص را با هر بار تردد ذخیره می نماید. این کارتها قابل استفاده در شرکتها برای افرادی که خطوط اثر انگشت خوانایی ندارند و یا کارگاههای تولیدی و یا مراکز عمومی و سازمانی برای افراد غیر شاغل در مجموعه که بصورت مهمان تعریف می گردند می باشد.